فیلم سینمایی شب یلدا

  این پست را تقدیم می کنم به دوست بسیار عزیزم مهدی

  

 

 شناسنامه فیلم:

 عنوان فیلم: شب یلدا

فیلمنامه، کارگردانی و تدوین: کیومرث پوراحمد

مشاوران فیلمنامه:کامبوزیا پرتوی، احمدرضا درویش، رخشان بنی اعتماد و حسین جعفریان

تهیه کننده: مؤسسه فرهنگ تماشا

مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان

صدابردار: بهمن اردلان

صداگذاری: مسعود بهنام

طراح چهره پردازی: مهری شیرازی

طراح صحنه و لباس: مهرانه ربی

موسیقی متن: حمیدرضا یراقچیان

عکاس: امیر عابدی

موضوع فیلم: خانوادگی، عاشقانه، ملودرام

مدت فیلم: 88 دقیقه

سال تولید: 1379

سال نمایش: 1380 ( شب یلدای 1380 )

بازیگران:

            محمدرضا فروتن --------- حامد احمدزاده

            الهام چرخنده ------------ مهناز افشار

            هیلدا هاشم پور --------- پریا فردوسی

            پروین دخت یزدانیان ----- عزیز

            مریم پوراحمد ------------ نازی

جوایز فیلم:

            بهترین جلوه های ویژه سال (میرنظام الدین مدنی)   دوره 16 منتخب نویسندگان و منتقدان در سال 1380

            بهترین بازیگر نقش اول مرد سال (محمدرضا فروتن)   دوره 16 منتخب نویسندگان و منتقدان در سال 1380

            برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد (محمدرضا فروتن)   دوره 5 جشن خانه سینما در سال 1380

   

      پوراحمد    فروتن    چرخنده    هاشم پور                     

 

شخصیت های اصلی فیلم:

 حامد احمدزاده:

حدود چهل ساله. مهندس پرواز پاکسازی شده و معلق. فرصتی غیر منتظره و ناخواسته پیدا می کند تا گذشته، حاصل زندگی عاطفی و خانوادگی اش را مرور کند، مروری که یک سال، در زندانی خود خواسته به درازا می کشد، اما از پس آن، بعد از سپری کردن دوره هایی تلخ، امسردگی، خشم، بحران ارزش ها و هویت، سرانجام به پذیرش واقعیت و شکست می رسد و ۀغاز حیاتی تازه و شاید عشقی تازه

مهناز افشار:

حدود سی ساله. همسر حامد احمدزاده. به تحقق بخشیدن آرزویی می رود که سالها در نظر داشته، تمایلی که به پاشیدگی یک زندگی و بحران روحی شوهرش منجر می شود. برای تحقق این رؤیا حتی به خواری تن می دهد تا دیگر در دروغ و سازش زندگی نکند.

پریا فردوسی:

زنی حدود سی و پنج ساله که از شوهرش جدا شده است. ابتدا تنها یک صدا و حظور غایب اما پرشور و پر از آگاهی است، مثل یک وجدان بیدار. اما وقتی ظاهر می شود، با واقع پذیری و درک، زندگی دوباره را برای خود و حامد پدید می آورد؛ شاید.

 داستان فیلم:

 حامد احمدزاده، همسرش مهناز افشار و دخترشان نازی در آپارتمان دایی احمد زندگی می کنند. مهناز و نازی قصد دارند برای ادامه زندگی به آلمان مهاجرت کنند. حامد نیز با این سفر موافقت کرده اما درست پس از بلند شدن هواپیما از زمین و در راه بازگشت به خانه است که خنده های او هنگام رفتن زن و دخترش به گریه تبدیل می شود. تنهایی یک ساله او یا بهتر بگوییم زندانی که برای خودش ساخته باعث می شود تا وقت کافی داشته باشد تا به گذشته خود سرک بکشد و به دنبال این باشد که چرا مهناز رفت. البته ناگفته نماند که مهناز دلیل رفتن خود را آینده نازی بیان کرده ولی در عمل چیز دیگری خودنمایی می کند. اینکه مهناز از ایران نرفته که از خانه حامد رفته. حامد برای پست کردن کاست های نازی به سراغ یکی از دوستان قدیمی می رود و با پریا فردوسی آشنا می شود و تا حدودی با او احساس راحتی می کند و حتی بعضی از حرف های دلش را با او در جریان می گذارد. با گذشت زمان حامد خبرهای بدی از مهناز می شنود و این روند ادامه دارد تا جایی که می فهمد زنش هیچ وقت او را دوست نداشته و این سالها را بدون عشق با او زندگی کرده و ........... .

پبیش از این در مورد داستان فیلم چیزی نمی نویسم تا زیبایی دیدن فیلم را از دست ندهید.

 نکات فنی فیلم:

 شب یلدا واقعاً زیباست. این را به طور قطع پس از دیدن آن خواهید گفت. فیلمی که داستان یک مرد تنها است و یک تلفن. تلفنی که هر بار افرادی که در آن سویش هستند فرق می کنند و زندگی مرد را تحت تأثیر قرار می دهند. واقعاً می توان گفت شب یلدا از آن فیلم های تک بازیگر است. تک بازیگری که بسیار عالی از پس ایفای نقشش بر آمده است. محمدرضا فروتن این نقش را عالی بازی کرده است. حس گرفتن های او در این فیلم بی نظیر است.  صحنه گریه او هنگام ضبط ترانه برای نازی و اشک ریختنش، صحنه دیدن فیلم ویدئوی خواندن مهناز و صحنه رقص او از بهترین اجراهای اوست هر چند که کلاً فروتن در این فیلم عالی بازی می کند. البته بازی سایر بازیگران نیز خوب از آب در آمده است. موسیقی فیلم از نقاط قوت آن است. وجود موسیقی برای فیلمی که بیش از 90 در صد آن در یک خانه رخ می دهد لازم است تا تماشاگر خسته نشود. موسیقی سنتی مناسب این فیلم بود تا سوز بیشتری را به بیننده منتقل کند. فیلمبرداری در خانه ای که ارتفاع ثابت ندارد واقعاً سخت است که حسین جعفریان به بهترین نحو آن را اجرا کرده است. در نورپردازی فیلم و نیز طراحی صحنه سعی شده تا بیشتر از رنگ های سرد استفاده شود تا سردی فیلم بیشتر حس شود و اوضاع نامناسب روحی و روانی حامد بیشتر خودنمایی کند. گریم محمدرضا فروتن آن قدر غیر محسوس است که بیننده از ابتدا تا انتهای فیلم متوجه آن نمی شود اما اگر پس از اتمام فیلم دوباره آن را تماشا کند متوجه تفاوت چهره فروتن از ابتدای فیلم تا انتهای آن می شود که البته این از ویژگی های یک گریم خوب است که گریم بازیگر دیده نشود.

یکی دیگر از نقات قوت فیلم، استفاده از فیلم ویدئویی است. اگر فیلم ویدئو نبود کارگردان مجبور بود برای نشان دادن اوضاع خوب زندگی حامد در گذشته و کلاً یادآوری آنها به ابزاری مانند فلش بک متوسل شود که این فلش بک ها بیننده را قدری از فضای کنونی دور می کرد. ولی وجود فیلم ویدئویی باعث شد که خاطرات حامد یا بهتر بگویم زندگی گذشته حامد در حال بررسی شود و مزیت آن، توان مقایسه شرایط حال و گذشته حامد در آن واحد است. همچنین وجود این فیلم ها نشان از وجود صمیمیتی خاص بین اعضای خانواده است که دیدن این دو با هم بیننده را بیشتر متأثر می کند.

 چند جمله زیبا از فیلم:

 هیچ چیز یک روزه یا یک شبه اتفاق نمی افته. نه عشق، نه نفرت. هر چیزی قبلش مهمه و قبل ترش و خیلی قبل ترش. ( پریا به حامد )

زخم های آدم سرمایه س. سرمایه تو با این و اون تقسیم نکن. داد نکش. هورا نکش. صبور، آروم و بی سروصدا همه چیز رو تحمل کن. ( پریا به حامد )

 نکاتی درباره فیلم

 شب یلدا حدیث نفس پوراحمد و داستان زندگی شخصی او است.

منظور از شب یلدا شبی است که با رفتن مهناز و نازی شروع می شود و با کنار رفتن پرده های خانه حامد توسط پریا تمام می شود.

محمدرضا فروتن، الهام چرخنده و مریم پوراحمد برای آواز خواندن در این فیلم، نزد پری ملکی از سرشناسان آموزش آواز، تعلیم دیده اند.

برای نقش حامد از ابتدا خسرو شکیبایی مد نظر بوده که منتفی می شود. پس از او رضا کیانیان کاندیدای ایفای این نقش بوده که او نیز موفق به بازی در این فیلم نمی شود و سرانجام محمدرضا فروتن این نقش را بازی کرده است. شایان ذکر است که فروتن قبلاً در یک قسمت از مجموعه سرنخ با پوراحمد همکاری داشته است.

هیلدا هاشم پور برای اولین بار در این فیلم جلوی دوربین آمده است. همچنین شب یلدا اولین فیلم سینمایی الهام چرخنده می باشد.

در این فیلم، مهرانه ربی ( همسر کیومرث پوراحمد )، پروین دخت یزدانیان ( مادر او ) و مریم پوراحمد ( دخترش ) حضور دارند.

این فیلم آخرین بازی پروین دخت یزدانیان در وقت سلامت است. ( بی بی قصه های مجید ....... )

در این فیلم لحجه های زیادی به کار رفته اند: زن همسایه طبقه پایین لهجه سمنانی دارد. گارسن پیتزا فروشی یزدی است. زن و شوهری که دوستان حامد در آلمان هستند لحجه گیلکی دارند. مادر پریا با لحجه کردی حرف می زند و خواهر حامد مثل مادرش اصفهانی صحبت می کند.

تعداد زیادی از لوازم خانه حامد را مهرانه ربی از خانه خودشان آورده است. به عنوان مثال پیراهن ،پالتو و شال گردن حامد احمدزاده در پوستر فیلم و همچنین سیگار دست پیچی که می کشد همگی متعلق به پوراحمد است.

شب یلدا شاید تنها فیلم پس از انقلاب باشد که یک زن در آن آواز می خواند، آن هم یک آهنگ قبل از انقلابی که این نشان از آزادی عمل کارگردانان در آن زمان می دهد.

حامد یک مهندس پرواز پاکسازی شده است. برادران حراست پرواز، برای اثبات خودشان، یک نمایش هواپیما ربایی جور کرده اند، حامد فضولی کرده است و نمایش را لو داده است. البته این نکته به خاطر اینکه زیادی سیاسی بوده از فیلم حذف شده است.

پوراحمد در مصاحبه ای گفته بود که پس از رفتن همسرش پرده های اتاقش را برای مدت زیادی بسته بوده و خودش را حبس کرده بوده و حتی برای مدتی زنگ خانه را نیز قطع کرده بوده است.

 

 

به هر حال شب یلدا یکی از خوش ساخت ترین فیلم هایی است که تا حالا دیده ام و دیدن آن را به شما نیز پیشنهاد می کنم.

 

ترانه هایی که در این فیلم به کار برده شدند:

ترانه " دل دیوانه " با صدای ویگن: دانلود

ترانه " دیگه عاشق شدن فایده نداره " با صدای کوروس سرهنگ زاده: دانلود

ترانه " من دیگه بچه نمی شم " با صدای نادر گلچین: دانلود 

عکس های فیلم که از سایت سوره سینما گرفته شده اند:

 

 

 

در نگارش این مطلب از کتاب " فیلمنامه شب یلدا " از انتشارات " توفیق آفرین " استفاده شده است.

 

|+| نوشته شده توسط سعید در شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸  |
 
 
بالا